Тренди та фактори розвитку небанківського фінансового сектору в Україні

Автор(и)

  • Svitlana Hlushchenko Національний університет "Києво-Могилянська академія"
  • Ihor Piddubnyi Національний університет "Києво-Могилянська академія"

DOI:

https://doi.org/10.18523/2519-4739.20205.1.27-34

Ключові слова:

небанківські фінансові посередники, фінансові компанії, страхові компанії, фінансові послуги, небанківські позики (мікрокредити)

Анотація

Статтю присвячено висвітленню трендів і факторів розвитку небанківського фінансового сектору в українській економіці. Автори здійснили аналіз поточного стану та динаміки розвитку ринку небанківських фінансових послуг на основі даних про кількість фінансових установ на ринку, обсяги їхніх активів та обсяги наданих ними послуг протягом 2013–2019 рр. З’ясовано, що тренд до зменшення або збільшення учасників ринку загалом не простежується, але за окремими типами установ його можна визначити. Зокрема, такі фінансові установи, як страхові компанії, кредитні спілки, ломбарди та недержавні пенсійні фонди, мали спадну динаміку щодо їхньої кількості, а кількість фінансових компаній, навпаки, зросла. Визначено, що більшість активів небанківського фінансового сектору припадає на фінансові компанії, другою найбільшою частиною сектору є страховий ринок, а такі установи, як недержавні пенсійні фонди, ломбарди та кредитні спілки, мали в цей період малі частки активів серед ринку. У частині надаваних послуг небанківськими фінансовими посередниками визначено, що основна активність припадає на фінансові компанії та на їхні послуги «надання коштів у позику», що займає 51 % від усього ринку послуг. Також описано вплив макроекономічних показників в Україні (рівень ВВП, доходи населення, витрати населення, інфляція та безробіття) на тренди розвитку та зміну структури небанківських фінансових посередників у період 2013–2019 рр.

 

JEL classіfіcatіon: G20-23, G29

 

Матеріал надійшов 21.04.2020

Біографії авторів

Svitlana Hlushchenko, Національний університет "Києво-Могилянська академія"

кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів

gluschenkosv@ukma.edu.ua

Ihor Piddubnyi, Національний університет "Києво-Могилянська академія"

студент спеціальності «Фінанси, банківська справа та страхування»
факультету економічних наук

i.piddubny@ukma.edu.ua

Посилання

Vatamanyuk, Z. G. (2013). Non-bank financial institutions in the countries of Western Europe. Finance of Ukraine, 12, 98–106.

Polishchuk, E. A. (2014). Activities of non-bank financial institutions in the institutional structure of the market. Kyiv: KNEU.

Shkolnik, I. O. (2008). Financial market of Ukraine: current state and development strategy. Sumy: Dream: UAB NBU.

Mishkin, F. S. (2012). The Economics of Money, Banking, and Financial Markets. Pearson Education Hardcover.

National Financial Services Commission. (2020). Overview of financial services markets. https://nfp.gov.ua/ua/Ohliad-rynkiv.html

The World Bank. (2020). World Bank Open Data. Free and open access to global development data. https://data.worldbank.org/

State Statistics Service of Ukraine. (2020). http://www.ukrstat.gov.ua/

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-09-30