Ухилення від оподаткування в Україні: корпоративна та персональна відповідальність
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739312018148781Ключові слова:
ухилення від оподаткування, фінансовий злочин, корпоративна відповідальність, персональна відповідальність, кримінальна відповідальність, фінансова відповідальність, штраф, санкція, інформування про порушенняАнотація
Метою статті є пояснення і розмежування видів відповідальності за ухилення від оподаткування (фінансова, адміністративна і кримінальна відповідальність), визначення основних правових і фінансових проблем різних видів відповідальності за податкові правопорушення в Україні, а також формування пропозицій щодо розв’язання зазначених проблем на основі правового досвіду країн, які впровадили корпоративну відповідальність за ухилення від оподаткування (США, Велика Британія).
Стаття досліджує прогалини в українському законодавстві, які сприяють правопорушенням у податковій сфері та не мотивують підприємства і посадових осіб на боротьбу з податковоми злочинами. Зокрема, до таких прогалин належать невизначеність законодавства щодо видів відповідальності та їх невідповідність міжнародним нормам; занадто низький поріг кримінальної відповідальності за ухилення від оподаткування та низький рівень штрафних санкцій за податкові правопорушення; брак корпоративної відповідальності за ухилення від сплати податків в Україні, що є важливою передумовою для запобігання злочинам; нерозвиненість культури інформування про податкові правопорушення через низький рівень безпеки.
Обґрунтована необхідність впровадження заходів щодо зменшення кількості податкових правопорушень і підвищення ефективності податкових санкцій в Україні, зокрема створення передумов для ширшого застосування фінансової та адміністративної відповідальності замість кримінальної; підвищення розміру штрафів за податкові правопорушення; запровадження корпоративної адміністративної та кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків; створення законодавчої бази захисту інформації та механізмів інформування та звітування про податкові правопорушення.
Матеріал надійшов 27.04.2018
Посилання
- Kalnytska, I. (2015). Tax reform in Ukraine – key challenges and possible solutions. Retrieved from https://taxlinked.net/m/gvozdiy-oberkovych-law-firm/publications/tax-reform-inukraine-key-challenges-and-possible.
- Alexander, C., Arlen, J., & Cohen, M. (1999). Regulating Corporate Criminal Sanctions: Federal Guidelines and the Sentencing of Public Firms. The Journal of Law and Economics, 42, S1, 393-422. https://doi.org/10.1086/467430
- Arlen, J., & Kahan, M. (2017). Corporate Governance Regulation Through Nonprosecution. The University of Chicago Law Review, 84, 323-387.
- Kamensky, D. (2016). Introducing Corporate Criminal Liability in Ukraine: Terra Incognita. Stetson Law Review, 46, 89-110. https://doi.org/10.2139/ssrn.2738353
- Fedorchuk, D. (2015). Whistleblower protection in Ukrainian private business. The Ukrainian Journal of Business Law, 12, 15-17.
- Foremnyi, D. (2016). Will whistleblowing make Ukraine a better place for doing business? Compliance Periscope. Retrieved from http://complianceperiscope.com/home/2016/11/16/whistleblowing-in-ukraine-to-be-or-not-to-be.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Tetiana Bui
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).