Незадекларована праця в Україні: перші результати
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739312018150626Ключові слова:
незадекларована праця, неформальна зайнятість, ринок праці, Україна, ЄвробарометрАнотація
У цій статті подано перші результати опитування «Незадекларована праця в Україні» (Ukrainian Undeclared Work Survey, або UUDWS), яке було проведено наприкінці 2017 р. UUDWS – це прямий метод дослідження ринку праці й виявлення незадекларованої зайнятості, зокрема у формі проведення опитування, що має на меті оцінити розмір та характер незадекларованої праці в Україні. Опитування такого роду вперше проведено в Україні і має на меті вивчити як попит, так і пропозицію незадекларованої праці у нашій державі. Висновки опитування свідчать, що близько 7 % респондентів визнають, що упродовж останніх 12 місяців працювали без декларування, водночас близько 46 % респондентів знають когось, хто працює без декларування, а кожен третій респондент вважає, що не менш ніж 50 % населення України працює незадекларовано. Вік більшості осіб, які працювали без декларування, становить від 35 до 54 років, вони проживають у містах і вважать себе безробітними, найманими працівниками або самозайнятими. Основними видами наданих послуг, які містили у собі незадекларовану діяльність, були послуги з ремонту або благоустрою житла, продаж сільськогосподарської продукції, садівництво, ремонт автомобілів і продаж товарів чи послуг, пов’язаних із хобі респондентів. Серед основних причин працювати без декларування в Україні є труднощі в пошуку регулярної роботи, сезонність роботи, загальноприйнята практика такої роботи, недовіра до державних органів, а також взаємна вигода від продажу чи надання послуг, або купівлі чи отримання послуг без декларування. Результати опитування також свідчать, що українські працівники мають низький рівень захисту, а саме щодо відносин, що регулюють отримання заробітної плати, оскільки значну її частину виплачують «у конверті». Зрештою, неофіційна праця в середньому генерує нижчий дохід, ніж офіційна праця. У наступних дослідженнях ми розглянемо сприйняття та прийняття незадекларованої праці в Україні, а також оцінимо основні детермінанти незадекларованої праці в Україні.
Матеріал надійшов 30.04.2018
Посилання
- EC. (2014). Special Eurobarometer 402 “Undeclared Work in the EU.” European Commission, Directorate-General for Communication.
- SSSU. (2018). Main indicators of the labour market. Kyiv: State Statistic Service of Ukraine.
- Williams, C. C., Bejakovich, P., Mikulic, D., Franic, J., Kedir, A. M., & Horodnic, I. A. (2017). An evaluation of the scale of undeclared work in the European Union and its structural determinants: estimates using the labour input method. European Commission. https://doi.org/10.2139/ssrn.3092080
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Oksana Nezhyvenko, Svitlana Shumska
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).