Локальні наслідки глобалізації монетарної політики
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739.2021.6.1.21-27Ключові слова:
монетарна політика, темпи зростання, інфляція, зайнятість, фінансові індекси, нейтральні грошіАнотація
Монетарну політику «кількісного пом’якшення» (QE) проводять центробанки більшості розвинених країн, що дає змогу говорити про глобалізацію як монетарної політики, так і наслідків цієї політики. Розглянуто деякі позитивні та негативні наслідки політики QE для економіки США (як країни, що її проводить) та України (як країни, що стикається з її наслідками на локальному рівні), які варто враховувати під час планування розвитку національної економіки.
На базі авторської СМІ-моделі економічних циклів пропонується можливе пояснення наслідків для економіки США, які не мають задовільного пояснення в межах загальновідомих моделей: 1) відносно низькі темпи економічного зростання за політики QE; 2) феномен низької інфляції за стрімкого зростання грошової маси внаслідок політики QE; 3) феномен рекордної зайнятості за відносно низьких темпів економічного зростання. Також розглянуто такі наслідки, як від’ємні процентні ставки на ринку облігацій, послаблення долара на світових ринках та зростання ціни на золото і різноманітні цифрові активи. Запропоновано можливі шляхи використання глобальних наслідків політики QE з користю для економіки України. Пропонується тимчасова зміна структури частини золотовалютних резервів НБУ з метою практично безризикового збільшення величини цих резервів, використовуючи тривалість періодів стимулювання економіки США з боку Федерального резерву. Висновки щодо впливу величини сукупної недосконалості ринків (ΔР) на темпи зростання та зайнятості, отримані для США, є актуальними і для України, оскільки раніше емпірично було доведено справедливість СМІ-моделі для національної економіки.
JEL classification: E30, E31, E32, E37
Посилання
- Bandura, O. (2017). Effectiveness for monetary (regulation) policy and sustainable growth. Economic Theory, 1, 38–53. https://doi.org/10.15407/etet2017.01.077 [in Ukrainian].
- Bandura, O. (2019). Business cycle as a combination form of stability and instability in economic dynamics. Economics and Forecasting, 4, 7–23 [in Ukrainian].
- Bilorus, О. (2019). Problems of global neoconvergence and synergetic civilization co-development in ХХІ century. https://elibrary.ivinas.gov.ua [in Ukrainian].
- Fischer, S., Dornbusch, R., & Schmalensee, R. (1993). Economics. Trans. from English, 2nd ed. Мoscow: Delо LTD [in Russian].
- Grytsenko, A., & Bandura, О. (2020). Features and factors of contemporary inflation dynamics. Economic Theory, 1, 77–93. https://doi.org/10.15407/etet2020.01.077 [in Ukrainian].
- Ho-Yin, Y., & King-Tai, L. (2011). The Effects of Quantitative Easing on Inflation Rate: A Possible Explanation on the Phenomenon. European Journal of Economics, Finance and Administrative Sciences, 41, 34–40. https://researchdb.hsu.edu.hk/assets/upload/103/The_Effects_of_Quantitative_Easing_on_Inflation_Rate_-_A_Possible_Explanation_on_the_Phenomenon_(2011).pdf
- US Bureau of Labor Statistics. (2020). https://www.bls.gov/bls/newsrels.htm#OEUS
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Oleksandr Bandura, Valeriia Tkachova
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).