Дискусія про методологію аудиту в умовах застосування інформаційних технологій
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739.2021.6.1.59-65Ключові слова:
аудит, економічний контроль, комп’ютерні інформаційні системи підприємств, інформаційні технології, моделювання, аудиторське програмне забезпеченняАнотація
Мета дослідження: розроблення методологічних положень аудиту в середовищі інформаційних технологій, а також для застосування під час здійснення аудиторських перевірок, проведених з використанням комп’ютерних інструментів і методів аудиту.
Методи дослідження: позитивізм, який передбачає наявність і застосування різноманітних наукових парадигм та теорій у межах окремих наукових дисциплін; окремі положення діалектичного матеріалізму; загальнометодологічні засади системного підходу та соціотехнічний системний підхід; кібернетичний підхід, емпіричний метод і метод ідеалізації; економіко-математичне моделювання; порівняння, аналіз, синтез, інтерпретація, узагальнення.
Результати дослідження: побудовано двовимірну (статичну і динамічну) та дворівневу структуру методу господарського контролю та аудиту, що охоплює базовий загальнотеоретичний та технологічний рівні. Ця структура лягла в основу запропонованої загальної процедури дослідження в аудиті, яка базується на поєднанні елементів методології дослідження природничих, суспільних та точних наук, що дало змогу сформувати комплексний підхід до удосконалення методології аудиту в умовах та із застосуванням інформаційних технологій.
Можливе застосування результатів дослідження: на підставі розроблених положень можлива розробка організаційних і методичних положень аудиту та контролю в умовах застосування інформаційних технологій.
Висновки. Об’єктами аудиту є як фінансові показники, так і характеристики бізнес-процесів, функціонування облікової системи, а отже, і функціонування інформаційних систем і технологій, за допомогою яких здійснюються облік і бізнес-процеси. В умовах використання інформаційних систем спостерігається взаємне проникнення та інтеграція різних видів контрольної діяльності. На практиці на проведення аудиторських перевірок завжди накладаються часові, просторові, бюджетні та юридичні обмеження. Завданням подальших досліджень має стати зняття або розширення цих обмежень. Реальну можливість зробити це надають інформаційні технології та моделювання бізнес-процесів з їхньою допомогою.
JEL classification: M420
Посилання
- Aho, A., & Ullman, J. D. (1994). Foundations of Computer Science: C Edition (Principles of Computer Science Series) (New edition). W. H. Freeman.
- Barwise, J. (1989). Mathematical proofs of computer system correctness. Notices of the American Mathematical Society, 36, 844‒851.
- Bibler, V. (1958). O sisteme kategorii dialekticheskoi logiki [On the system of categories of dialectical logic]. Stalinabad. Tajik State University [in Russian].
- Bilukha, M. (1998). Kurs audytu [A course on auditing]. Kyiv: Vyshcha shkola, Znannia [in Ukrainian].
- Dodig-Crnkovic, G. (2002). Scientific Methods in Computer Science. Conference for the Promotion of Research in IT at New Universities and at University Colleges in Sweden, Skövde.
- Drozd, I. (2004). Kontrol ekonomichnykh system [Control of economic systems]. Kyiv: Imeks-LTD [in Ukrainian].
- Fetzer, J. H. (1989). Program verification reprise: the author’s response. Communications of the ACM, 32, 377–381.
- Handbook of International Quality Control, Auditing, Review, Other Assurance, and Related Services Pronouncements. (2018). New York: International Federation of Accountants.
- Hayes, R., Wallage, P., & Gortemaker, H. (2015). Principles of Auditing: An Introduction to International Standards on Auditing (3rd ed.). Pearson.
- Hoare, C. A. R. (1969). An axiomatic basis for computer programming. Commun. ACM 12, 10 (Oct.), 576–580.
- Ivakhnenkov, S. (2010). Information technologies of auditing and information technologies of internal control in the context of global integration. Science issue. Zhytomyr, Ukraine: Ruta [in Ukrainian].
- Marsh, H., & Swanson, G. A. (1991). Internal Auditing Theory ‒ A Systems View. Praeger.
- Mautz, R. K., & Sharaf, H. A. (1964). Philosophy of Auditing (19th Printing ed.). Amer Accounting Assn.
- Ruby, L. (1950). Logic: An Introduction. New York: J. B. Lippincott Company.
- Rudnytskyi, V. (2000). Vnutrishnii audyt: metodolohiia, orhanizatsiia [Internal audit: methodology, organization]. Ternopil: Ekonomichna dumka [in Ukrainian].
- Schneider, G., & Gersting, J. (2018). Invitation to Computer Science (8th ed.). Cengage Learning.
- Stallman, R., & Garfinkle, S. (1992). Viewpoint: against software patents. Communications of the ACM, 35(1), 17‒ff.
- Wallage, P. (1993). Internationalizing Audit: A study of audit approaches in the Netherlands. European Accounting Review, 3, 555–578.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Sergiy Ivakhnenkov
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).