Вплив монетарної політики в період правового режиму воєнного стану на ринок праці в Україні
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739.2023.8.1.47-53Ключові слова:
монетарна політика, валютний курс, ризики, економічний розвиток, ринок праці, зайнятість, міграціяАнотація
Метою дослідження є поглиблений аналіз впливу монетарної політики в період правового режиму воєнного стану на стан ринку праці та добробут населення в Україні. У статті проаналізовано, як воєнні дії вплинули на робочу силу та сфери зайнятості, стисло окреслено основні дії Національного банку України (НБУ) для стабілізації макроекономічної ситуації в країні, зниження інфляційного тиску та протидії виводу капіталу з країни. На основі наявної статистичної інформації та експертних оцінок стану ринку праці в Україні після повномасштабного вторгнення проаналізовано ефективність монетарних механізмів, зокрема тимчасової зміни режиму інфляційного таргетування на режим фіксації валютного курсу. Проведений аналіз підтвердив те, що, попри вчасні адаптивні зміни монетарної політики з боку регулятора, ефективність монетарного трансмісійного механізму в умовах війни є низькою. Падіння реального виробництва, зниження довіри до національної валюти, а також початок фінансування видатків уряду шляхом грошової емісії призвели до надлишку ліквідності в економіці, що своєю чергою спричинило зниження ефективності монетарного трансмісійного механізму. Національний банк України не може повністю забезпечувати контроль за рівнем інфляції та інфляційними очікуваннями в період воєнного стану.
Аналіз динаміки вимушеної еміграції за період російського вторгнення також показав, що високий рівень невизначеності стримує біженців від повернення в Україну та стимулює витрачати зароблені кошти в країнах перебування, про що свідчить незначне зростання приватних переказів із-за кордону попри безпрецедентну хвилю еміграції. А отже, пріоритетним завданням уряду має стати розроблення стратегії фінансових і соціальних стимулів для повернення працездатного населення для забезпечення повоєнної відбудови України.
JEL classіfіcatіon: E58, F24, G28, J21
Посилання
- Blanchard, O., & Katz, L. F. (1997). What we know and do not know about the natural rate of unemployment. The Journal of Economic Perspectives, 11(1), 51–72. http://www.jstor.org/stable/2138251
- Bublyk, Ye. (2022). Strengthening foreign exchange regulation in Ukraine amid the escalation of hostilities. Economy of Ukraine, 10, 35–50. https://doi.org/10.15407/economyukr.2022.10.035 [in Ukrainian].
- Cherenko, L., Polyakova, S., Shishkin, V., Reut, A., Krikun, O., Kogatko, Y., Zayats, V., & Klimenko, Y. (2023). Quality of life of the population of Ukraine and the initial consequences of the war. M. V. Ptukha Institute for Demography and Social Studies of National Academy of Sciences of Ukraine. https://idss.org.ua/arhiv/Монографія_якість.pdf [in Ukrainian].
- Koziuk, V. (2022). Post-war inflation targeting: key challenges. Economy of Ukraine, 10, 15–34. https://doi.org/10.15407/economyukr.2022.10.015 [in Ukrainian].
- Mankiw, G. (2000). The Inexorable and Mysterious Tradeoff Between Inflation and Unemployment. https://scholar.harvard.edu/mankiw/files/royalpap.pdf
- National Bank of Ukraine. (2022a). Main principles of monetary and credit policy during the martial law period. https://bank.gov.ua/ua/files/hJTwdIrBPNWeMzk [in Ukrainian].
- National Bank of Ukraine. (2022b). Impact of Ukrainian migrants on recipient countries’ economies. https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/Migration_impact_2022-12-15.pdf?fbclid=I [in Ukrainian].
- National Bank of Ukraine. (2023). Inflation report, May 2023. https://bank.gov.ua/ua/news/all/natsionalniy-bank-prognozuyeznachne-znijennya-inflyatsiyi-ta-povernennya-ekonomiki-dovidnovlennya-v-tsomu-rotsi--inflyatsiyniy-zvit [in Ukrainian].
- Patskan, Y. (2023). Currency restrictions for businesses during martial law. Liga Zakon. https://biz.ligazakon.net/analitycs/219499_valyutn-obmezhennya-dlya-bznesu-v-umovakh-vonnogo-stanu [in Ukrainian].
- Resolution of the Board of the National Bank of Ukraine “On the work of the banking system during the introduction of martial law” No. 18. (2022, February 24). https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0018500-22#Text [in Ukrainian].
- State Statistics Service of Ukraine. (2021). http://www.ukrstat.gov.ua [in Ukrainian].
- UNHCR. (2023). Ukraine situation Flash Update № 47. https://data2.unhcr.org/en/documents/details/100793
- World Bank. (2022). https://www.worldbank.org/en/country/ukraine
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Tetiana Donkohlova
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).