Зміни у фінансуванні медичних закладів України та ефективність використання їхніх активів
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739.2023.8.1.107-114Ключові слова:
охорона здоров’я, Національна служба здоров’я України, програма медичних гарантій, активи, джерело фінансування, ефективністьАнотація
Метою дослідження є аналіз трансформаційних змін, що відбулися у фінансуванні сфери охорони здоров’я, та наявності і регіонального розподілу активів підприємств сфери охорони здоров’я на основі даних Міністерства фінансів України, Міністерства охорони здоров’я України та Національної служби здоров’я України.
У статті здійснено аналіз видатків Зведеного бюджету України та видатків на охорону здоров’я. Визначено, що після початку медичної реформи спостерігається тренд до зростання частки витрат на охорону здоров’я в загальному розмірі витратної частини Зведеного бюджету України.
На основі аналізу даних Національної служби здоров’я України визначено кількість і розподіл витрат між надавачами медичної допомоги відповідно до рівня надання медичної допомоги. Проаналізовано наявність і розподіл активів медичної галузі між лікарняними закладами по областях України. З’ясовано, що протягом 2022 року підприємства сфери охорони здоров’я України суттєво збільшили свої активи.
Для оцінювання ефективності використання активів галузі було використано показник «віддачі активів» закладів охорони здоров’я за розміром виплат від Національної служби здоров’я України за надані медичні послуги. Проаналізовано розмір оплати на одного пацієнта на основі кількості підписаних пацієнтами декларацій. Визначено вплив чинника міграції внаслідок війни на діяльність закладів охорони здоров’я.
За результатами дослідження зроблено висновки про позитивний вплив впровадження реформи на фінансування медичної галузі. Відзначено, що подальші дослідження в цій галузі можуть бути спрямовані на виявлення чинників впливу на ефективність використання активів лікувальних закладів України та пошук резервів підвищення ефективності їх використання.
Наголошено, що під час проведення розрахунків стандартні підходи до оцінювання ефективності потрібно трансформувати із врахуванням специфіки медичної галузі, для того щоб вони могли адекватно відображати ситуацію з економікою галузі.
JEL classification: H51, I18
Посилання
- Financing of Health care in Ukraine: sustainability in wartime. (2022). World Health Organization. WHO-EURO-2022-5882-45647-65908-ukr.pdf [in Ukrainian].
- Government portal. (2023). Budget-2023: 207 billion hryvnias are earmarked for health care financing. https://www.kmu.gov.ua/news/biudzhet-2023-na-finansuvannia-okhorony-zdoroviaperedbacheno-207-mlrd-hryven [in Ukrainian].
- Kozhemiakina, T., & Volska, O. (2022). The prospects of the public administration development in the Ukraine’s health care sphere. In V. Khrapkina & K. Pichyk (Eds.), The management and marketing approaches transformation in the post-pandemic period (pp. 81–87). Interservis [in Ukrainian].
- Ministry of Finance of Ukraine. (2023). Health care expenses. https://mof.gov.ua/uk/the-reform-of-medicine [in Ukrainian].
- National Health Service of Ukraine. (2023). Income and expenses report of medical services providers. https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/1-hc [in Ukrainian].
- Romanchenko, N., Kozhemiakina, T., & Pichyk, К. (2018). Enterprise Economy. NaUKMA [in Ukrainian].
- Solonenko, I., Sablina, L., & Yena, A. (2020). Scientific principles reforming of management and financing of health care. Scientific Notes of “KROK” University, 3 (59), 155–164. https://doi.org/10.31732/2663-2209-2020-59-155-164 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Natalia Romanchenko, Tetiana Kozhemiakina
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).