Взаємозв’язок між дефіцитом рахунку поточних операцій та дефіцитом державного бюджету в Україні: емпіричний аналіз
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739.2024.9.1.46-53Ключові слова:
дефіцит рахунку поточних операцій, дефіцит державного бюджету, державний борг, макроекономічна стабільність, економічне зростанняАнотація
Протягом останніх 15 років Україна стикається з хронічним дефіцитом державного бюджету та дефіцитом рахунку поточних операцій. Ці негативні тенденції суттєво впливають на макроекономічні показники країни, стримуючи економічне зростання та дестабілізуючи національну валюту. Для розуміння динаміки розвитку та розроблення дієвих заходів державної політики вкрай важливо дослідити причинно-наслідковий зв’язок між дефіцитами державного бюджету та рахунку поточних операцій.
У межах дослідження було проведено аналіз динаміки дефіцитів за період з 2002 по 2018 р. Для очищення даних від сезонних коливань та визначення статистичного зв’язку між показниками використано методи ковзного середнього та коефіцієнт кореляції Пірсона.
Аналіз динаміки дефіцитів свідчить про їхній стійкий характер протягом досліджуваного періоду. Кількісний аналіз даних за допомогою методу ковзного середнього та коефіцієнта кореляції Пірсона показав наявність позитивної кореляції між дефіцитом державного бюджету та дефіцитом рахунку поточних операцій. Коефіцієнт кореляції свідчить про помірний зв’язок між показниками.
Хоча дослідження чітко ідентифікує наявність кореляції між дефіцитами, воно не дає остаточної відповіді щодо причинно-наслідкового зв’язку. Існує ймовірність взаємного впливу дефіцитів один на одного, а також впливу інших факторів, не врахованих у дослідженні.
З огляду на складність проблеми, автори дослідження не рекомендують використовувати обмежувальні заходи щодо імпорту чи жорстку монетарну політику для поліпшення балансу рахунку поточних операцій. Такі дії можуть мати негативний вплив на економічне зростання та не дати стійких результатів у довгостроковій перспективі.
Натомість автори пропонують стимулювати експортні галузі за допомогою фіскальної політики. Це може бути досягнуто шляхом надання податкових пільг, субсидій та інших форм державної підтримки експортерам.
Важливо зазначити, що стимулювання експорту має бути зосереджено на галузях із високим потенціалом розвитку та наявністю попиту на їхню продукцію на світовому ринку. Для цього необхідні додаткові дослідження та ретельний аналіз конкурентних переваг та експортних можливостей різних секторів економіки.
Дослідження дефіцитів державного бюджету та рахунку поточних операцій в Україні є складним завданням, яке потребує подальшого вивчення та аналізу. Розуміння причинно-наслідкових зв’язків і впливу різних факторів на динаміку дефіцитів є ключовим для розроблення дієвих заходів державної політики, спрямованих на поліпшення макроекономічної стабільності та стимулювання економічного зростання в Україні.
Посилання
- International Monetary Fund. (1986). Guidelines for Fiscal Adjustment...How Should the Fiscal Stance Be Assessed? [IMF Pamphlet Series No. 49]. https://www.imf.org/externalpubs/pubseries/pamphlets/49/guidelines.htm
- International Monetary Fund. (2009). Balance of payments and international investment position manual. Sixth edition (BPM6).
- National Bank of Ukraine. (2020). Methodological Commentary to the Statistics of Ukraine’s External Sector. https://bank.gov.ua/ua/files/JEqOfTyUFYQsHkW
- National Bank of Ukraine. (n. d.). Dynamics of Ukraine’s Balance of Payments: Analytical Presentation. https://bank.gov.ua/en/statistic/sector-external
- National Bank of Ukraine. (n. d.). Official Exchange Rate of Hryvnia to Foreign Currencies (Average for the Period). https://bank.gov.ua/en/markets/exchangerates
- Plosser, C. I. (1982). Government Financing Decisions and Asset Returns. Journal of Monetary Economics, 9, 325–352.
- Reisen, H. (1998). Sustainable and excessive current account deficits. Empirica, 25, 111–131.
- State Statistics Service of Ukraine. (n. d.). National Accounts (GDP). https://www.ukrstat.gov.ua/imf/pokaze.html
- Summers, L. H. (1988). Tax policy and international competitiveness. In International aspects of fiscal policies (pp. 349–386). University of Chicago Press.
- The Budget Code of Ukraine. Law of Ukraine No. 2456-VI (2010, July 8). https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2456-17 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Sergiy Ivakhnenkov, Yulian Borsuk
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).