Вплив воєнного чинника на стан інфраструктури та природного середовища регіонів України після російської агресії
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739.2024.9.1.66-71Ключові слова:
воєнний чинник, регіон, інфраструктура, природне середовище, збитки, відбудова, природоохоронний підхідАнотація
Досліджено вплив воєнного чинника за умов повномасштабної агресії РФ на інфраструктуру та природне середовище регіонів України з метою визначення пріоритетних шляхів їх відбудови та відтворення. Проаналізовано збитки постраждалих у результаті воєнних дій галузей соціального та продуктивного секторів, транспортної інфраструктури, енергетики та житлово-комунального господарства, фінансового сектору та їх локалізацію за адміністративними областями. Розглянуто негативний вплив воєнного чинника і висвітлено фінансову оцінку завданої шкоди таким компонентам довкілля, як повітря, водні ресурси, ґрунтовий покрив, природно-заповідний фонд, ліси.
Проведено районування території України за наслідками воєнних дій у результаті повномасштабної агресії РФ за такими критеріями: величина негативного впливу на інфраструктуру та основні компоненти природного середовища; можливість їх безпечної відбудови та відновлення; тривалість окупації тимчасово захоплених територій; інтенсивність бойових дій та обсяг воєнного впливу на господарство і природне середовище, що відбуваються нині. На основі аналізу показників, що характеризують стан інфраструктури та природного середовища, за вказаними критеріями виділено п’ять макрорегіонів, два з яких уже зараз мають переваги щодо відновлення необхідних об’єктів для життєзабезпечення населення та допомоги ЗСУ. Запропоновано створення для звільнених від російських окупантів територій, що мають необхідні природні умови комплексної програми з розширеного відтворення червонокнижних видів флори і фауни нашої країни, збереження біорізноманіття, а також доцільність дотримання під час відбудови зруйнованої війною інфраструктури природоохоронного принципу, який дасть змогу зберегти наше унікальне довкілля.
Посилання
- European Commission. (2024). An updated assessment of Ukraine’s recovery and reconstruction needs has been published. https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/uk/ip _24_801 [in Ukrainian].
- KSE. (2023). What environmental consequences did Ukraine suffer during the war, in addition to the damage from the explosion of the Kakhovska HPP. https://kse.ua/ua/about-the-school/news/yakih-ekologichnih-naslidkiv-zaznala-ukrayina-za-chas-viyniokrim-zbitkiv-vid-pidrivu-kahovskoyi-ges/ [in Ukrainian].
- KSE. (2024). Report on direct damage to infrastructure from the destruction caused by Russia’s military aggression against Ukraine as of the beginning of 2024. https://kse.ua/wp-content/uploads/2024/04/01.01.24_Damages_Report.pdf [in Ukrainian].
- State Environmental Inspection of Ukraine. (2024). Updated infographic highlighting the devastating environmental impact of the Russian Federation’s armed aggression. https://www.dei.gov.ua/post/2831 [in Ukrainian].
- TOP LEAD. (2023). The Russian-Ukrainian war: impact on the environment. https://www.topleadprojects.com/war-in-ua-environmental-impact-ukr [in Ukrainian].
- Ukrinform. (2024, February 28). Russia has committed environmental crimes in Ukraine worth more than ₴2.4 trillion – Ministry of Environment. https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3833615-rosia-skoila-v-ukraini-ekologicnih-zlociniv-na-ponad-24-triljona-mindovkilla.html [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Viktoria Miroshnychenko, Volodymyr Tyorlo
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).