Моделювання ринку праці України: системно-динамічний підхід
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739.2024.9.1.80-86Ключові слова:
ринок праці, системна динаміка, безробіття, зайнятість, пропозиція праці, попит на працю, монетарна політикаАнотація
Метою дослідження є розроблення системно-динамічної моделі функціонування та розвитку ринку праці України, яку можна використовувати для стимулювання поведінки системи та моделювання різних урядових рішень та заходів. Для побудови моделі використано програмне забезпечення Stella Architect, що дає змогу сформувати уявлення про поточний стан ринку праці та прогнозувати майбутні тенденції, допомагаючи визначити потенційні напрями для підвищення ефективності його функціонування. Розроблена системно-динамічна модель є складною системою, що має п’ять основних блоків, взаємодія яких розкриває складну взаємозалежність ключових аспектів ринку праці: населення, робоча сила (пропозиція праці), підприємства (попит на працю), заробітна плата та макроекономічний компонент.
Пояснювальна системно-динамічна модель ефективно ілюструє складні взаємозв’язки, які зумовлюють динаміку ринку праці України. Виявлені балансуючі петлі зворотного звʼязку визначають критичні фактори, як-от вихід на пенсію, закриття бізнесів, рівні виробництва та формування нових підприємств, що в сукупності формують пропозицію і попит на робочу силу. Кожна петля показує, як зміни в одному аспекті економіки можуть впливати на інші, підкреслюючи взаємозв’язок між динамікою ринку праці та економічним зростанням. Крім того, підсилюючі петлі наголошують на циклічному характері цих взаємозв’язків: збільшення пропозиції робочої сили може зумовити зростання заробітної плати та ВВП, що, своєю чергою, стимулює подальші інвестиції та створення бізнесів. Ця модель надає цінну інформацію про зворотні механізми, які можуть стабілізувати або дестабілізувати ринок праці, особливо в умовах зовнішніх шоків або змін урядової політики.
Розроблена модель продемонструвала свою валідність через тестування на реальних даних, що дає змогу сформувати обґрунтовані висновки щодо основних взаємозв’язків у моделі та використовувати її для розроблення ефективних стратегій. Також модель може бути розширена шляхом додавання нових причинно-наслідкових субмоделей, зокрема тих, що стосуються воєнних дій на території України та політики іноземних країн щодо українських біженців.
Посилання
- Cheromukhina, O. (2022). War and labor market in Ukraine. Economics & Education, 7(4), 41–46. https://doi.org/10.30525/2500-946X/2022-4-6
- Lukianenko, I., Oliskevych, M., & Bazhenova, O. (2020). Regime switching modeling of unemployment rate in Eastern Europe. Ekonomický časopis, 380–408. https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=886224
- Lukianenko, I., Wheat, D., & Oliskevych, M. (2020). Financial policy in the conditions of shadowing and imbalances in the labor market: Methodology and tools. National University of Kyiv-Mohyla Academy.
- Ministry of Finance of Ukraine. (2024). https://mof.gov.ua/uk
- National Bank of Ukraine. (2024). https://bank.gov.ua/
- State Statistics Service of Ukraine. (2024). https://www.ukrstat.gov.ua/
- Sterman, J. (2000). Business dynamics. System thinking and modeling for a complex world. Irwin McGraw-Hill.
- Vasyltsiv, T., Levitska, O., & Rudkovsky, O. (2022). Structural disproportions and imbalances of the labor market in the Carpathian region of Ukraine in the conditions of war: trends, threats, guidelines for the policy of stabilization and use of opportunities. Economy and Society, 37. https://doi.org/10.32782/2524-0072/2022-37-37
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Olena Primierova, Alisa Sparish
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).