Фінансова інтеграція та макроекономічна стабільність: секторальний підхід до аналізу доступу до фінансування та модель передкризового зростання
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739112016124769Ключові слова:
доступ до фінансів, перехідний період, фірмиАнотація
У статті на основі результатів опитування підприємств з бази даних ЄБРР за 2002 по 2008 роки проаналізовано основні перешкоди для отримання фінансування у 18 Європейських країнах з перехідною економікою. Для усіх країн характерним є те, що у передкризовий період в основу свого розвитку вони закладали фінансову інтеграцію (ЕБРР, 2009). Глибинний аналіз перешкод для доступу підприємств до фінансування забезпечує розуміння процесу фінансового розвитку та його впливу на економічне зростання у реальному секторі. Основними результатами емпіричного оцінювання методом пробіт моделювання є висновок, що більші перешкоди для доступу до фінансових ресурсів існують для промислового сектору порівняно з іншими галузями. Крім того що недоступність фінансування є вагомою перепоною розвитку підприємства, промислові компанії мають більші потреби кредитних коштів. Причинами не використання фірмами банківських позик є високі відсотки та інші нецінові невигідні умови такого фінансування. Цей результат ліг в основу загальної гіпотези щодо ролі фінансового сектору у моделі економічного зростання в країнах з перехідною економікою в період до кризи. Сутність її полягає в тому, що два десятиліття нерівномірного доступу до фінансування для виробничих підприємств (зокрема тих, що виробляють товари для торгівлі) привели до структурних дисбалансів у реальному секторі, які проявилися у торговому дефіциті, тобто недорозвиненому торговельному секторі та надмірному неторговельному.
Матеріал надійшов 02.05.2016
Посилання
- Bancel, F., & Perrotin, T., (1999).Le coût du capital dans les pays émergents. Revue d’analyse financière, 119, 76-88.
- Beck, T., & Demirgüç-Kunt, A. (2006). Small and medium-size enterprises: Access to finance as a growth constraint. Journal of Banking and Finance, 30(11), 2931-2943.
- De la Torre, Gozzi, A.J.C., & Schmukler, S. (2007). Innovative Experiences in Access to Finance: Market Friendly Roles for the Visible Hand? Policy Research Working Paper, The World Bank, 4326.
- Dell’Ariccia, G., & Marquez, R. (2004). Information and Bank Credit Allocation. Journal of Financial Economics, 72(1), 185-214.
- Dimitrijević (Atanasijević), J., & Najman, B. (2008). Inside the credit boom: competition, segmentation and information: the evidence from the Serbian credit market, Comparative Economics Studies, 50(3), 217-252.
- EBRD. (2009). Transition report 2009. London: EBRD.
- EBRD. (2010). BEEPS 2008-2009: A Report on Methodology and Observations, London: EBRD.
- Fanelli, J. M., & Keifman, S. (2002). Finance and Changing Patterns in Developing Countries. Journal of Finance and Accounting, 15(4), 143-171.
- Kornai, J. (1979). Resource-Constrained versus Demand-Constrained Systems. Econometrica, 47(4), 801-819.
- Sen, A. (1999). Developments as Freedom. Oxford: Oxford University Press.
- Vernimmen, P. (2006). Finance d’Entreprises. Paris: Dalloz-Sirey.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Jasna Atanasijevic, Boris Najman
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).