Політико-економічні закономірності розвитку держав та їхня соціальна політика покращення стратифікації суспільства
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739112016124798Ключові слова:
капітал, нерівність доходів, стратифікація і мобільність, цикли та кризи, довгі К-хвилі, економічні протиріччя, соціальні катаклізмиАнотація
У статті зроблено спробу знайти ідейно-хронологічний зв’язок між вивченнями проблеми нерівності доходів населення нобелівським лауреатом з економіки Семеном Кузнецем, молодим французьким економістом Томасом Пікетті та іншими сучасними вченими – й ранішими дослідженнями видатного українського економіста Михайла Туган-Барановського та його безпосередніх російських учнів Миколи Кондратьєва і Питирима Сорокіна, що першими розглядали проблеми соціальної політики держави, спрямованої на подолання кризових явищ. Сорокін першим у світі детально досліджував динаміку змін соціальної та культурної стратифікації та мобільності суспільства. Висунуто гіпотезу про шосту емпіричну правильність кондратьєвської К-хвилі, в якій на низхідній (понижувальній) її складовій нарощуються економічні суперечності суспільства, що вибухають соціальними катаклізмами та війнами вже на її підвищувальній складовій, що зауважив у другій емпіричній правильності Кондратьєв. Слід зазначити, що в цей час збільшується й різниця у нерівності в доходах між розвинутими країнами і країнами, що розвиваються, до яких сьогодні належать і країни СНД, у яких, перш за все в Україні та Росії спостерігається вибухова воєнно-політична ситуація, що реально загрожує безпеці не тільки цих країн, а й усього світу.
Матеріал надійшов 24.03.2016
Посилання
- Kuznets, S. (1953). Shares of Upper Income Groups in Income and Savings. N. Y.: NBER.
- Tugan-Baranowsky, M. (1913). Social Theorle der Verteilung. Berlin.
- Kondratieff N. D. (1925, February). The Static and Dynamic Viev of Economics. Quarterly Joural of Economics, 39 (2), 575-583.
- Piketty, T. (2013). Le capital au XXI siècle. Paris: Editions du Seuil.
- Sorokin, P. (1927). Social Мobility. New York – London: Harper Bros.
- Sorokin, P. (1959). Social and Cultural Mobility. N. Y.
- Sorokin, P. (1914). Sotsiolohiia № 1. [The Sociology No. 1]. S-Pb.
- Le Grand, J., Propper, C., & Smith, S. (2008). The Economics Analysis of Social Problems. L.: Macmillan Pablishers Limited.
- Sorokin, P. (1937–1941). Social and Cultural Dynamics. N. Y.
- Scumpeter, J. (1939). Business Cycles: A Theoretical, Historical and Statistical Analysis of the Capitalist Process. N. Y. – L.
- Маitаl, S. (1995). Executive Economics: Ten Essential Tools for Managers. The Free Press: N.Y.: A Division of Macmillan, Inc. – Toronto: Maxwell Macmillan Canada. – N. Y. Oxford Singapore Sidney: Maxwell Macmillan International.
- Sorokin, P. (1954). The Ways and Power of Love. Boston: Beacon Press.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Valeriy Kuzmenko
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).