DOI: https://doi.org/10.18523/2519-4739312018148781

Ухилення від оподаткування в Україні: корпоративна та персональна відповідальність

Tetiana Bui

Анотація


Метою статті є пояснення і розмежування видів відповідальності за ухилення від оподаткування (фінансова, адміністративна і кримінальна відповідальність), визначення основних правових і фінансових проблем різних видів відповідальності за податкові правопорушення в Україні, а також формування пропозицій щодо розв’язання зазначених проблем на основі правового досвіду країн, які впровадили корпоративну відповідальність за ухилення від оподаткування (США, Велика Британія).

Стаття досліджує прогалини в українському законодавстві, які сприяють правопорушенням у податковій сфері та не мотивують підприємства і посадових осіб на боротьбу з податковоми злочинами. Зокрема, до таких прогалин належать невизначеність законодавства щодо видів відповідальності та їх невідповідність міжнародним нормам; занадто низький поріг кримінальної відповідальності за ухилення від оподаткування та низький рівень штрафних санкцій за податкові правопорушення; брак корпоративної відповідальності за ухилення від сплати податків в Україні, що є важливою передумовою для запобігання злочинам; нерозвиненість культури інформування про податкові правопорушення через низький рівень безпеки.

Обґрунтована необхідність впровадження заходів щодо зменшення кількості податкових правопорушень і підвищення ефективності податкових санкцій в Україні, зокрема створення передумов для ширшого застосування фінансової та адміністративної відповідальності замість кримінальної; підвищення розміру штрафів за податкові правопорушення; запровадження корпоративної адміністративної та кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків; створення законодавчої бази захисту інформації та механізмів інформування та звітування про податкові правопорушення.


Ключові слова


ухилення від оподаткування; фінансовий злочин; корпоративна відповідальність; персональна відповідальність; кримінальна відповідальність; фінансова відповідальність; штраф; санкція; інформування про порушення

Повний текст:

PDF (English)

Посилання


Kalnytska, I. (2015). Tax reform in Ukraine – key challenges and possible solutions. Retrieved from https://taxlinked.net/m/gvozdiy-oberkovych-law-firm/publications/tax-reform-inukraine-key-challenges-and-possible.

Alexander, C., Arlen, J., & Cohen, M. (1999). Regulating Corporate Criminal Sanctions: Federal Guidelines and the Sentencing of Public Firms. The Journal of Law and Economics, 42, S1, 393-422. https://doi.org/10.1086/467430

Arlen, J., & Kahan, M. (2017). Corporate Governance Regulation Through Nonprosecution. The University of Chicago Law Review, 84, 323-387.

Kamensky, D. (2016). Introducing Corporate Criminal Liability in Ukraine: Terra Incognita. Stetson Law Review, 46, 89-110. https://doi.org/10.2139/ssrn.2738353

Fedorchuk, D. (2015). Whistleblower protection in Ukrainian private business. The Ukrainian Journal of Business Law, 12, 15-17.

Foremnyi, D. (2016). Will whistleblowing make Ukraine a better place for doing business? Compliance Periscope. Re­trieved from http://complianceperiscope.com/home/2016/11/16/whistleblowing-in-ukraine-to-be-or-not-to-be.


Copyright (c) 2019 Tetiana Bui

Creative Commons License
Ця робота ліцензована Creative Commons Attribution 4.0 International License.