Основні характеристики іміджу викладача вищої школи та чинники впливу на нього
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739.2022.7.1.29-34Ключові слова:
імідж викладача вищої школи, педагогічний імідж, освітній процес, вибіркове спостереження, анкетне обстеження, інтерв’ювання, респонденти, характеристики іміджу викладача вищої школи, оцінка характеристик іміджуАнотація
У статті розкрито сутність понять «імідж» та «імідж викладача закладу вищої освіти», проаналізовано наукові праці, присвячені цій проблематиці, висвітлено результати проведеного анкетного обстеження й інтерв’ювання, що дало змогу визначитись щодо бачення респондентами тих якостей та рис, які повинні бути притаманні викладачам закладів вищої освіти.
Проаналізовано, наскільки важливо для студентів, щоб викладач мав науковий ступінь і вчене звання; власні наукові статті, посібники та підручники; був практиком. З’ясовано, чи звертають студенти увагу на те, як викладач спілкується з іншими викладачами та студентами, як відповідає на запитання студентів; чи важливо для них, що є контакт з викладачем у соціальних мережах, а в освітньому процесі використовуються новітні технології; чи звертають увагу студенти на те, як викладач реагує на протилежну думку, які його манери в процесі взаємодії в середовищі колег і студентів; який зовнішній вигляд викладача більше імпонує студентам тощо.
Визначено важливість (на основі рангової шкали) характеристик іміджу, зазначених особисто (відповіді на відкриті питання) як респондентами-юнаками, так і респондентками-дівчатами. Було зазначено такі основні характеристики іміджу викладача закладу вищої освіти: впевнений у собі професіонал; має любов і хист до викладацької роботи; здатний донести інформацію, зацікавити, захопити увагу студентів; вміє чітко роз’яснювати завдання та критерії їх оцінювання; об’єктивний та неупереджений; пунктуальний, відповідальний у виконанні взятих зобов’язань і дотриманні даного слова; доброзичливий та відкритий у спілкуванні; комунікабельний, з почуттям гумору; здатний оцінити психологічні особливості студентів; має відповідний зовнішній вигляд.
Для оцінювання тісноти зв’язку між зазначеними ознаками розраховано коефіцієнт кореляції рангів Спірмена та перевірено його значення на істотність зв’язку.
JEL classіfіcatіon: A22, Z00
Посилання
- Fedulova, L. (2011). Methods of teaching economic disciplines. Mykolaiv: Ilion [in Ukrainian].
- Galytska, E., & Donkoglova, N. (2010). The nature of conflicts in higher educational institutions. Scientific Papers NaUKMA. Economics, 107, 3–6. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/3769 [in Ukrainian].
- Galytska, E., & Donkoglova, N. (2011). The image of a business person and factors influencing its formation. Scientific Papers NaUKMA. Economics, 120, 12–16. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/3643 [in Ukrainian].
- Galytska, E., Bui, T., & Donkoglova, N. (2015). Methods of teaching financial and economic disciplines. Educational and methodological manual. Kyiv: NaUKMA [in Ukrainian].
- Korkishko, A. (2017). Formation of professional image of pedagogical staff (based on the materials of the seminar “Image of a modern pedagogue”). In Vzdelavanie a spoločnost II: international non-conference proceedings (pp. 531−538). University of Prešov. https://www.pulib.sk/web/kniznica/elpub/dokument/Bernatova9/subor/Korkishko.pdf [in Ukrainian].
- Kozlova, O. (2013). Socio-psychological factors of the professional image of a university teacher. Current problems of psychology: a collection of scientific works of the H. S. Kostyuk Institute of Psychology of the National Academy of Educational Sciences of Ukraine, 6(9), 191–200. http://www.appsychology.org.ua/data/jrn/v6/i9/20.pdf [in Ukrainian].
- Romanovska, O. (2016). The concept and structure of the image of a higher school teacher. Theory and Practice of Social Systems Management, 2 , 135–146. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/22616 [in Ukrainian].
- Voshchevska, O. (2016). Formation of the image of a higher school teacher. Young Scientist, 12(39), 404–408. http://molodyvcheny.in.ua/files/journal/2016/12/98.pdf [in Ukrainian].
- Yevtushenko, G., Baboshko, A., & Bushlia, D. (2016). The image of a modern teacher: the essence and peculiarities of formation. Global and National Economic Problems, 11, 630–634. http://global-national.in.ua/archive/11-2016/132.pdf [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Eleonora Galytska, Natalia Donkohlova
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).