Людський капітал як елемент інноваційної екосистеми
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739.2023.8.1.101-106Ключові слова:
людський капітал, індекс людського капіталу, інновації, інноваційна екосистема, інвестиції, рівень освіти, охорона здоров’яАнотація
У статті розкрито наукові погляди на тлумачення та структуру інноваційної екосистеми, одним із важливих елементів якої є людський капітал. З’ясовано, що є пряма залежність між рівнем економічного розвитку країни та кількістю створених інноваційних продуктів, що підтверджено аналізом показників глобальних індексів конкурентоспроможності та інновацій. Згідно з результатами дослідження, попри сильні сторони, які мають вплив на вітчизняний інноваційний розвиток, Україна не є інноваційним лідером, а її показники погіршуються протягом останніх років, що свідчить про невикористання всього наявного інноваційного потенціалу та нестабільну економічну і політичну ситуацію в країні.
Проведено порівняльний аналіз індексу людського капіталу, значення якого для України залишаються незмінними впродовж десятиліття. На це впливають наявні в країні проблеми інвестування в галузі освіти та охорони здоров’я, без яких продукування інновацій та функціонування інноваційної екосистеми неможливе. Дослідження показало, що хоча видатки з бюджетів на освіту до повномасштабного вторгнення зростали, але кількість закладів освіти постійно зменшувалась через закриття шкіл із невеликою кількістю учнів. Аналогічна тенденція зберігається і в галузі охорони здоров’я, де за порівняно стабільної чисельності відвідувачів кількість лікарняних закладів зменшилася.
За результатами дослідження впливу людського капіталу на інноваційну екосистему зроблено висновки та надано пропозиції. Головним завданням сьогодні є залучення додаткових інвестицій у вітчизняний людський капітал, що зменшить державний тягар і допоможе у створенні й розбудові інноваційних галузей, які підвищать конкурентоспроможність країни у світі.
JEL classіfіcatіon: E22, I25, J24, O15, O31
Посилання
- Demographic passport of territory. (n. d.). State Statistics Service of Ukraine. http://db.ukrcensus.gov.ua/ [in Ukrainian].
- Global Innovation Index. (n. d.). Indicator Rankings & Analysis. https://www.globalinnovationindex.org/analysis-indicator
- Kahkonen, S. (2018, September 12). Why Ukraine’s Education System is Not Sustainable. World Bank. https://www.worldbank.org/en/news/opinion/2018/09/12/why-ukraines-educationsystem-is-not-sustainable
- Pyshchulina, O., Yurochko, T., Mishchenko, M., & Zhalilo, Ya. (2018). Human capital development: towards quality reforms (O. Pyschulina, Project Manager). Zapovit. https://razumkov.org.ua/uploads/article/2018_LUD_KAPITAL.pdf [in Ukrainian].
- Razumkov Centre. (2010). Wages in Ukraine: on the way to economic growth and well-being: Analytical report. National Security and Defense, 7(118). https://razumkov.org.ua/uploads/journal/ukr/NSD118_2010_ukr.pdf [in Ukrainian].
- Rothschild, M. L. (1992). Bionomics: Economy as ecosystem. H. Holt.
- Schwab, K. (2019). The Global Competitiveness Report 2019. World Economic Forum.
- State budget web portal for citizens. Openbudget. https://openbudget.gov.ua [in Ukrainian].
- State Statistics Service of Ukraine. (2022). Demographic yearbook “Population of Ukraine” 2021. https://bit.ly/44GP3Jp [in Ukrainian].
- Statistical yearbook of Ukraine. (2022). State Statistics Service of Ukraine. https://ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/2022/zb/11/Yearbook_2021.pdf [in Ukrainian].
- World Bank Group. (2020, September 16). World Bank: Investment in human capital is the main priority for Ukraine in the conditions of the pandemic. World Bank. https://bit.ly/41gvXH9 [in Ukrainian].
- World Bank. (2020). The Human Capital Index 2020 Update. Human Capital in the Time of COVID-19. World Bank, Washington, DC. http://hdl.handle.net/10986/34432
- Yaremchuk, R., & Kolomiets, O. (2016). Formation institutional environment of innovation ecosystem of Ukraine. Socio-economic Problems of the Modern Period of Ukraine, 3(119), 9–14. http://nbuv.gov.ua/UJRN/sepspu_2016_3_4 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Tetiana Paliienko
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).