DOI: https://doi.org/10.18523/2519-4739.20194.1.34-40

Професійна сертифікація аудиторів Шотландії: досвід для України

Sergiy Ivakhnenkov

Анотація


В Україні станом на 2019 рік немає національної працездатної системи підготовки та сертифікації фахівців з аудиту. У таких умовах регуляторам (насамперед Аудиторській палаті України) доцільно використовувати досвід міжнародно визнаних професійних організацій бухгалтерів та аудиторів. Системи сертифікації таких організацій побудовані на таких принципах: запровадження системи взаємопов’язаних і взаємозалежних навчальних курсів та відповідних іспитів, організо- ваних у рівні за ступенем складності та спрямуванням (теоретичне або практичне); вимога наявності необхідного практичного досвіду в професії. При цьому система сертифікації вибудовується громадськими професійними організаціями, які або є також і уповноваженими регуляторами, або ж такими, сертифікація яких визнається відповідними державними органами. В Україні до- цільно розробити власну національну систему сертифікації професійних бухгалтерів та аудиторів, використовуючи досвід таких організацій, як ICAS, ACCA, AICPA тощо. Система сертифікації має відповідати потребам українського ринку і надавати можливість фахівцям за декілька років отримати необхідний сертифікат. Тимчасовим рішенням може бути організація в Україні системи підготовки фахівців за програмами і з використанням оригінальних матеріалів міжнародних професійних організацій з подальшим визнанням цих сертифікатів згідно з українським законодавством. Зокрема, це може бути сертифікація Інституту присяжних бухгалтерів Шотландії (ICAS – The Institute of Chartered Accountants of Scotland) завдяки своєму високому авторитету й оптимальному співвідношенню тривалості та якості навчання.

Матеріал надійшов 25.04.2019


Ключові слова


аудит; фахові професійні організації; професійна сертифікація бухгалтерів та аудиторів

Повний текст:

PDF

Посилання


Golov, S. F. (2002). Certification of Accountants: Arguments and Facts. Debet-Kredyt, 49, 11–16.

The Law of Ukraine “On Audits of Financial Statements and Auditing”. (2017). Retrieved from https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2258-19.

Zubilevych, S. Ya. (2013). The role of professional organizations in educating accountants in Ukraine. Nova Pedahohichna Dumka, 12, 177–179.

Redko, O. Yu. (2002). Genesis of auditing in Ukraine – between yesterday and today. Bukhhalterskyi Oblik i Audyt, 4, 7–14.


Copyright (c) 2019 Sergiy Ivakhnenkov

Creative Commons License
Ця робота ліцензована Creative Commons Attribution 4.0 International License.