DOI: https://doi.org/10.18523/2519-4739.20194.1.60-65

Взаємозв’язок між патентним захистом інтелектуальної власності і конкурентною політикою

L’ubov Kuzmenko

Анотація


Статтю присвячено аналізу деяких проблем співвідношення конкурентної політики та патентного захисту інтелектуальної власності. Ефективне використання інтелектуального потенціалу України сьогодні є однією з головних проблем, яка потребує державного регулювання, адже недосконала система захисту інтелектуальної власності гальмує розвиток економіки України, зокрема відлякує інвесторів у наукоємних галузях. Враховуючи велику соціальну значущість ринків лікарських препаратів, високі темпи зростання цін на ліки, дефіцит окремих видів лікарських препаратів, необхідність ефективного витрачання бюджетних коштів, у статті розглянуто взаємозв’язок між проблемами з інтелектуальної власності і конкурентною політикою на прикладі ринків лікарських препаратів, а також методи регулювання, які впливають як на наявність, так і на ціни лікарських засобів, і розширюють доступ до них. Патентний захист і конкуренція разом відіграють важливу роль в інноваціях, що швидко розвиваються на ринках лікарських препаратів. Адже від ступеня розвитку конкуренції та застосування економічних методів регулювання та управління на фармацевтичних ринках безпосередньо залежить асортиментна і цінова доступність медичної допомоги населенню. Тобто між патентними правами і конкуренцією існує тісний зв’язок. Запропоновано шляхи вирішення проблем, що регулюють відносини в зазначеній сфері. Ключовим моментом для виняткових прав є компроміс політики: обмеження конкуренції передбачається в обмін на розвиток нового препарату або нового застосування вже наявного препарату, що навряд чи сталося б без збільшення економічних стимулів від передбаченої законом винятковості. Тобто до завдань держави має належати створення оптимального балансу між ринковою конкуренцією і адміністративним управлінням, спрямованим, передовсім, на своєчасне забезпечення населення якісними і доступними за ціною лікарськими препаратами.


Ключові слова


конкурентна політика; інтелектуальна власність; захист прав; проблеми; лікарські засоби; співвідношення

Повний текст:

PDF

Посилання


Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights (TRIPS). (1994). Retrieved from www.wto.org/english/docs_e/legal_e/27-trips.pdf.

Zupanets, I. A., & Podpruzhnikov, Yu. V. (2009). The study of bioequivalence: the basis of evidence-based medicine and pharmacy. News of Medicine and Pharmacy, 11–12, 285–286. Retrieved from www.mif-ua.com/archive/issue-9190/article-9194.

Reference on the patent protection of medicines and access to medicines. AC, XXIV, Prot, Pl. 4. Retrieved from www.skachate.ru/pravo/202579/index.html.

To Promote Innovation: The Proper Balance of Competition and Patent Law and Policy. A Report by the Federal Trade Commission FEDERAL TRADE COMMISSION. (2003). Retrieved from www.ftc.gov/sites/default/files/documents/reports/promote-innovation-proper-

Piven, E. (2003). World experience of pricing drugs. Pharmacy. Retrieved from www.apteka.ua/article/13798.

Shastitko, А. (2015). Competitive politics in relation to the rights to the results of intellectual activity. Retrieved from lccp.econ.msu.ru/sadm_files/Shastitko_RID_MSU161215.pdf.


Copyright (c) 2019 L’ubov Kuzmenko

Creative Commons License
Ця робота ліцензована Creative Commons Attribution 4.0 International License.