Взаємозв’язок між патентним захистом інтелектуальної власності і конкурентною політикою
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739.20194.1.60-65Ключові слова:
конкурентна політика, інтелектуальна власність, захист прав, проблеми, лікарські засоби, співвідношенняАнотація
Статтю присвячено аналізу деяких проблем співвідношення конкурентної політики та патентного захисту інтелектуальної власності. Ефективне використання інтелектуального потенціалу України сьогодні є однією з головних проблем, яка потребує державного регулювання, адже недосконала система захисту інтелектуальної власності гальмує розвиток економіки України, зокрема відлякує інвесторів у наукоємних галузях. Враховуючи велику соціальну значущість ринків лікарських препаратів, високі темпи зростання цін на ліки, дефіцит окремих видів лікарських препаратів, необхідність ефективного витрачання бюджетних коштів, у статті розглянуто взаємозв’язок між проблемами з інтелектуальної власності і конкурентною політикою на прикладі ринків лікарських препаратів, а також методи регулювання, які впливають як на наявність, так і на ціни лікарських засобів, і розширюють доступ до них. Патентний захист і конкуренція разом відіграють важливу роль в інноваціях, що швидко розвиваються на ринках лікарських препаратів. Адже від ступеня розвитку конкуренції та застосування економічних методів регулювання та управління на фармацевтичних ринках безпосередньо залежить асортиментна і цінова доступність медичної допомоги населенню. Тобто між патентними правами і конкуренцією існує тісний зв’язок. Запропоновано шляхи вирішення проблем, що регулюють відносини в зазначеній сфері. Ключовим моментом для виняткових прав є компроміс політики: обмеження конкуренції передбачається в обмін на розвиток нового препарату або нового застосування вже наявного препарату, що навряд чи сталося б без збільшення економічних стимулів від передбаченої законом винятковості. Тобто до завдань держави має належати створення оптимального балансу між ринковою конкуренцією і адміністративним управлінням, спрямованим, передовсім, на своєчасне забезпечення населення якісними і доступними за ціною лікарськими препаратами.
Матеріал надійшов 23.04.2019
Посилання
- Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights (TRIPS). (1994). Retrieved from www.wto.org/english/docs_e/legal_e/27-trips.pdf.
- Zupanets, I. A., & Podpruzhnikov, Yu. V. (2009). The study of bioequivalence: the basis of evidence-based medicine and pharmacy. News of Medicine and Pharmacy, 11–12, 285–286. Retrieved from www.mif-ua.com/archive/issue-9190/article-9194.
- Reference on the patent protection of medicines and access to medicines. AC, XXIV, Prot, Pl. 4. Retrieved from www.skachate.ru/pravo/202579/index.html.
- To Promote Innovation: The Proper Balance of Competition and Patent Law and Policy. A Report by the Federal Trade Commission FEDERAL TRADE COMMISSION. (2003). Retrieved from www.ftc.gov/sites/default/files/documents/reports/promote-innovation-proper-
- Piven, E. (2003). World experience of pricing drugs. Pharmacy. Retrieved from www.apteka.ua/article/13798.
- Shastitko, А. (2015). Competitive politics in relation to the rights to the results of intellectual activity. Retrieved from lccp.econ.msu.ru/sadm_files/Shastitko_RID_MSU161215.pdf.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 L’ubov Kuzmenko
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).