Ринок облігацій внутрішньої державної позики: динаміка і тенденції
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739.20194.1.75-81Ключові слова:
державний борг, борг, ризик дефолту, боргова безпека, внутрішній борг, облігації, ОВДПАнотація
У статті досліджено ринок облігацій внутрішньої державної позики в Україні за 2016–2018 рр. Внутрішні державні облігації є основною складовою державного та гарантованого державою боргу України та становлять на кінець 2018 р. понад третину зобов’язань держави, що обумовлює необхідність детального та всебічного вивчення цього сегменту економіки. Метою цього дослідження є вивчення внутрішнього ринку державних облігацій, зокрема первинного та вторинного. Застосовано такі методи дослідження, як індукція, дедукція, синтез, систематизація та статистичний аналіз. Дослідження визначило стан вторинного ринку облігацій в Україні та наголошує на низькому розвитку ринку на цьому етапі, враховуючи такі фактори, як відносно низький обсяг угод та нерелевантність інформації по цьому ринку для проведення кількісного аналізу даних. Проаналізовано аукціони з розміщення облігацій внутрішньої державної позики Міністерством фінансів України на первинному ринку. Структуровано отримані дані за такими основними характеристиками, як типи облігацій, період розміщення та валюта запозичень. Розраховано середньозважені показники дохідності та терміну обігу за відповідною класифікацією. Зроблено припущення про причини динамік і тенденцій на первинному ринку облігацій. У результаті проведеного статистичного аналізу зроблено висновки про причини росту дохідності на суверенні облігації у 2018 р. Визначено напрями подальших досліджень щодо розширення періодів аналізу даних, зокрема майбутніх, з метою підтвердження зроблених припущень та виявлення нових закономірностей. Результати дослідження можуть бути застосовані для формування та удосконалення бюджетної політики задля забезпечення боргової безпеки держави.
Матеріал надійшов 25.04.2019
Посилання
- The Law of Ukraine “On securities and stock market”. (2006). Verkhovna Rada official web portal. Retrieved from https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3480-15?lang=en.
- The resolution of the Cabinet of Ministers of Ukraine “On issues of domestic state bonds”. (2001). Verkhovna Rada official web portal. Retrieved from https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80-2001-%D0%BF.
- The National Bank of Ukraine. (2019a). Summarized information on executed purchase/sale deals on domestic bonds in the secondary market. Retrieved from https://beta.bank.gov.ua/files/vtor_rin.xlsx.
- The National Bank of Ukraine. (2019b). Domestic bonds yield on primary market. Retrieved from https://bank.gov.ua/doccatalog/document?id=63639.
- Ministry of Finance of Ukraine. Results of domestic bonds placement. Retrieved from https://www.minfin.gov.ua/news/borg/rezultaty-auktsioniv.
- International Monetary Fund. (2019). Ukraine. Request for Stand-By Arrangement and Cancelation of Arrangement Under The Extend Fund Facility: United States, 2019 (IMF Country Report No.19/3). Retrieved from https://www.imf.org/en/Publications/CR/Issues/2019/01/08/Ukraine-Request-for-Stand-By-Arrangement-and-Cancellation-of-Arrangement-Under-the-Extended-46499.
- World Bank. (2007). Developing the Domestic Government Debt Market: From Diagnostics to Reform Implementation: Washington, DC: World Bank. Retrieved from http://pubdocs.worldbank.org/en/647311510086429050/PDM-Publication-DomesticDebtMarketDevelopment-DevelopingTheDomesticGovernmentDebtMarket.pdf. doi: https://doi.org/10.1596/978-0-8213-6874-9
- Reinhart, C., & Rogoff, K. (2010). Growth in a Time of Debt. doi: 10.3386/w15639.
- Altman, E. I. (1992). Revisiting the High-Yield Bond Market. Financial Management, 21 (2), 78. doi: https://doi.org/10.2307/3665667
- Eichengreen, B., & Mody, A. (1998). What Explains Changing Spreads on Emerging-Market Debt: Fundamentals or Market Sentiment? doi: https://doi.org/10.3386/w6408
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Volodymyr Pynzenyk
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).