Кредитні ризики та особливості їх убезпечення
DOI:
https://doi.org/10.18523/2519-4739.20194.1.9-13Ключові слова:
кредити, кредитний ризик, управління ризиками, кредитне страхування, страхування кредитівАнотація
Метою статті є визначення економічної сутності кредитного ризику та розкриття особливостей організації страхового захисту кредитних ризиків. У статті розкрито сутність кредитних ризиків, обґрунтовано необхідність їх убезпечення в сучасних умовах, а також доведено, що страхування кредитних ризиків має орієнтуватись на захист позичальників від ризиків, які загрожують їхній платоспроможності. У процесі дослідження проаналізовано різні підходи щодо поділу страхування кредитних ризиків і встановлено, що кредитні ризики – це вид фінансових ризиків, які є складовою підприємницьких ризиків, а поняття «кредитне страхування» є тотожним поняттю «страхування кредитних ризиків» і містить у собі поняття «страхування кредитів». У статті обґрунтовано класифікацію кредитного страхування на основі виділення різних видів кредитних відносин, які формуються як з банками – кредиторами, так і між суб’єктами господарювання в процесі реалізації продукції, а також здійснено поділ страхових послуг, які входять до кредитного страхування, за видами кредитів. Враховано поділ кредитів на фінансові (банківські), комерційні (товарні), споживчі та гарантовані кредити та перелічено види страхових послуг, які використовуються для їх убезпечення. У процесі дослідження також здійснено поділ кредитного страхування за різними галузями страхування, формою проведення страхування, тривалістю договорів страхування та способом організації страхового захисту. За результатами дослідження зроблено висновок, що створення безпечних умов використання кредитів суттєво впливає на економічну активність суб’єктів господарювання та на їхній ефективний розвиток, а детальне вивчення змісту та структури кредитного страхування має не тільки теоретичне, а й практичне значення, оскільки дає змогу порівняти різні види страхового захисту кредитних ризиків та обрати найбільш оптимальне страхування. Отже, дослідження економічної сутності кредитних ризиків та особливостей їх убезпечення сприяє формуванню надійної системи страхового захисту всіх сторін кредитних відносин і стабільному розвитку економічних суб’єктів.
Матеріал надійшов 29.04.2019
Посилання
- Vasil’eva, Е. Е. (2015). Credit risk: Topical issues of modeling. Finance and Credit, 7 (631), 45–53.
- Volosovych, S. V. (2012). Economic essence of credit insurance. Actual Problems of Economics, 2 (128), 250–255.
- Zagorodniy, А. G., Voznyik, L. G., & Smovzhenko, T. S. (2002). Financial dictionary. Kyiv: Tovarystvo “Znannia”.
- Klapkiv, М. S. (2002). Insurance of financial risks. Monograph. Ternopil: Ekonomichna dumka, Kart-bash.
- Prikhno, І. М. (2015). The current trends in credit insurance in Ukraine. Bulletin of the East European University of Economics and Management, 2 (19), 153–160.
- Panchenko, O. I., & Kalchenko, O. M. (2018). Insurance of export credits as a basis for the activation of foreign economic activities of enterprises. Scientific Bulletin of Polissia, 1 (13), 169–175. doi: 10.25140/2410-9576-2018-1-1(13)-169-175
- Osadets, S. S., Artyikh, Т. М., Gamankova, О. О. et al. (2007). Insurance services: Work book. Kyiv: KNEU.
- Yavorska, Т. V. (2008). Insurance services. Educational tutorial. Kyiv: Knowledge.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Olena Bazilinska, Olena Panchenko
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
с) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).